میلگرد آجدار

میلگرد آجدار

میلگرد  فولادی بسیار پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی ست که دارای گونه ها مختلف با کاربردهای متفاوتی ست. به طور کلی میلگردها برای جبران ضعف پایداری کششی بتن در مقابل نیروهای وارد شده تو بتن استفاده می شوند و بتن را مسلح می کنند. این فرآورده در دو گونه ساده و آجدار در بازار عرضه می شود. آجدار کردن میلگرد باعث افزایش چسبدگی آن داخل بتن می شود. نظر به اینکه قیمت میلگرد نقش مهمی در خرج های یک پروژه ی ساختمانی دارد اطلاع از استانداردها، گونه ها و ویژگی های آن می تواند در برگزیدن هر چه بهتر محصول باره احتیاج ما را یاری کند.

میلگرد آجدار

میلگرد آجدار

این فرآورده فولادی  در دو نوع میلگرد آجدار و ساده تولید می شود که هر کدام از این میلگرد ها در دو نوع شاخه و کلاف به بازار عرضه می شوند. در واقع میلگرد برای جبران مقاومت کششی پایین بتن در مقابل نیروهای وارده بهره‌گیری می شود. از آنجایی که توانایی بتن در بردباری قوای کششی بسیار کم است برای بازدارندگی از شکسته شدن آن، میلگردها را به پیشه میگیرند. قیمت میلگرد آجدار نقش بسزائی در هزینه های پایان یافته یک پروژه ساختمانی دارد، خرید میلگرد همواره از دغدغه های اصلی سازندگان و پیمانکاران ساختمان بوده است. با توجه به تنوع محصولات و کارخانه های تولیدی، نوسانات قیمت میلگرد و مباحث فنی و تخصصی همواره به کارگیری مشاوره با متخصص می تواند در خریدی مطمئن کارساز باشد.

چرا میلگرد آجدار می شود؟
ویژگی های میلگرد آجدار
نحوه ساخت و فرآوری میلگرد آجدار
موارد مصرف و استعمال میلگرد آجدار
مشخصات میلگرد آجدار
انواع سایز میلگرد
کارخانجات تولیدی میلگرد آجدار در ایران

به طور کلی میلگرد در گونه ها متنوع تولید می‌شود. این محصولات در چهار گروه A1 تا A4 شناخته می شوند. میلگردهای گروه A1 آجدار نیست و از آن‌ها با عنوان میلگرد ساده یاد می‌کنند که معمولا برای جوشکاری و خمکاری مناسب می‌باشد. میلگرد آجدار یکی از مهم‌ترین مصالح باره دربایستن در صنعت ساختمان سازی است.  قیمت میلگرد آجدار نقش به سزائی در هزینه های پایان یافته ی پروژه های ساختمانی دارد. تفاوت هر یک از گونه ها میلگرد آجدار به میزان آج‌ها و شکل ظاهری آن‌ها برمی‌گردد.

 تقویت بتن با میلگرد آجدار

چرا میلگرد آجدار می شود؟

استفاده از میلگرد درون بتن به علت مقاومت کششی فوقانی ست که فولاد دارد و می تواند سستی بتن را جبران کند. به این ترتیب بتن مسلح می تواند نیروهای کششی بالاتری را تحمل کند. ولی برای اینکه میلگرد داخل بتن بتواند به نکویی با بتن چسبندگی داشته باشد و با بتن درگیر شود باید سطح آن حائز برجستگی هایی باشد که به آن آج گفته می شود. آج میلگرد گیر از بیرون کشیده شدن آن از درون بتن می شود.

تولید میلگرد آجدار

 تولید میلگرد آجدار

تولید میلگرد آجدار

تولید میلگردها معمولا با فرایند نورد گرم انجام می‌شود. شمش‌های فولادی در کوره‌ها با گرما 1100 درجه سانتی‌گراد به حالت مذاب در آمده و سپس به‌وسیله یک جک هیدرولیکی به ترتیب در ردیف‌های مشخص به درون کوره هدایت و برای نورد آماده می‌شود. غلتک‌های تعبیه شده در دستگاه نورد، طی سه مرحله با اعمال اختناق و کشش، مایه رسیدن فولاد به قطر استاندارد می‌شود. بعد از انجام نورد، میلگردها به قفسه‌های نورد منتقل و در پایان به استندهای آج‌زنی رسول می‌شوند. آج‌زنی فولادهای A2 در همان مرحله نورد انجام می‌پذیرد ولی مابقی بعد از خنک شدن وقرار گرفتن در دمای معمولی آج‌زنی می‌شود. سرانجام میلگردها با درازا استاندارد 12 متر برش داده شده و پس از بسته‌بندی روانه بازار می‌شوند.

 

موارد مصرف و استعمال میلگرد آجدار

 

بیشترین مورد مصرف این میلگردها معمولا در صنعت ساختمان‌سازی است. از کاربردهای میلگرد آجدار می‌توان به موارد پایین اشاره کرد:
افزایش نیروی برشی
استفاده در بتن‌ریزی کف سازه‌ها
کاربرد در بتن‌ریزی دیوارها
تقویت فونداسیون و افزایش مقاومت بتن

از این محصولات در مراحل مختلف مسلح کردن بتن کاربرد دارند. از جمله این محصولات میتوان به محصولات پایین اشاره نمود:

خاموت
سنجاقی
رکابی
عصایی
زیگزاگ

مشخصات میلگرد آجدار

به طور کلی میلگرد در انواع متنوع تولید می‌شود. این محصولات در چهار گروه A1 الی A4 شناخته می شوند. میلگردهای گروه A1 آجدار نیست و از آن‌ها با عنوان میلگرد ساده یاد می‌کنند که معمولا برای جوشکاری و خمکاری مناسب می‌باشد. میلگرد آجدار احد از مهم‌ترین مصالح باره احتیاج در صنعت ساختمان سازی است. قیمت میلگرد آجدار نقش به سزائی در هزینه های پایان یافته ی پروژه های ساختمانی دارد.

 

انواع سایز میلگرد

میلگرد دارای مقادیر دقیق در سایز و وزن می باشد، که همه ی آنها طبق استاندارد جهانی تولید و در بازار عرضه می گردد. با مراجعه به جدول اشتال میلگرد می توان سایز و وزن دقیق میلگرد آجدار را محاسبه کرد.

انواع میلگرد آجدار در دو گونه شاخه و کلاف در سایز های متداول 5.5 الی 40 میلی متر
انواع میلگرد ساده در دو نوع شاخه و کلاف در سایز های متداول 5.5 لغایت 20 میلی متر با کاربردهای صنعتی و ساختمانی

 

میلگرد آجدار

  •  میلگرد آجدار
  •  تولید میلگرد آجدار
  •  سایز میلگرد
  •  کاربردهای میلگرد آجدار
  •  میلگرد درون بتن

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.